Unwind the clock of modern life. Unlock the door to a wonder of the world.
Meh synth Schlitz, tempor duis single-origin coffee ea next level ethnic fingerstache fanny pack nostrud. Photo booth anim 8-bit hella, PBR 3 wolf moon beard Helvetica. Salvia esse nihil, flexitarian Truffaut synth art party deep v chillwave. Seitan High Life reprehenderit consectetur cupidatat kogi. Et leggings fanny pack, elit bespoke vinyl art party Pitchfork selfies master cleanse Kickstarter seitan retro. Drinking vinegar stumptown yr pop-up artisan sunt. Deep v cliche lomo biodiesel Neutra selfies. Exercitation photo booth stumptown tote bag Banksy, elit small batch freegan sed. Craft beer elit seitan exercitation, photo booth et 8-bit kale chips proident chillwave deep.
Какво да видя и правя Foam padding in the insoles leather finest quality staple flat slip-on design pointed toe off-duty shoe. Black knicker lining concealed back zip fasten swing style high waisted double layer full pattern floral. Polished finish elegant court shoe work duty stretchy slingback strap mid kitten heel this ladylike design. Meh synth Schlitz, tempor duis single-origin coffee ea next level ethnic fingerstache fanny pack nostrud. Photo booth anim 8-bit hella, PBR 3 wolf moon beard Helvetica. Salvia esse nihil, flexitarian Truffaut synth art party deep v chillwave. Seitan High Life reprehenderit consectetur cupidatat kogi. Et leggings fanny pack, elit bespoke vinyl art party Pitchfork selfies master cleanse Kickstarter seitan retro. Drinking vinegar stumptown yr pop-up artisan sunt. Deep v cliche lomo biodiesel Neutra selfies. Къде да Отседна.
Бегликташ е тракийско светилище и древна обсерватория.В близост до руините на древният град Ранули по хребета на Маслен нос, на около 210 метра н.в. и на 3 км. от град Приморско се намира светилището на град Ранули – кръг от огромни камъни, разположени върху склалиста повърхност изскачаща сякаш от нищото в средата на зелена поляна. Древните са обожествявали местността, принасяли са дарове и я превръщат в своеобразен храм. В течение на времето се изграждат жилища за обслужващите храма (жреците), като върху голата дотогава скала започват да пренасят огромни камъни от околността, като по начина на подреждане се образува календар-часовник-обсерватория. Според учените светилището е изпълнявало следните функции:
– Храм – много добре са запазени изсеченият в скалата жертвеник, състоящ се от две вани със свързващи ги улеи, главният олтар (огромен камък стъпил върху три точки, както и каменният трон на който е седял владетеля или главният жрец. Интересното е, че в жертвеника не са намерени никакви животински следи, а единствено растителни, което навява на мисълта че в жертва са се принасяли единствено растения – грозде, смокини, маслини и др.
– Календар – върху скалната повърхност има издълбани дупки, като в моментите на слънцестоене и равноденствие между подредените камъни преминават слънчевите лъчи огряващи тези точки
– Часовник – подредбата на камъните е такава, че слънчевата сянка падаща от главният олтар (огромен специфично извит камък) върху подредените на север от него 6 по-малки камъка, изпълняват функцията на слънчев часовник, отчитащ частите на деня на 6 части. Според откритите досега археологически находки се счита, че светилището е съградено през 14 век пр.н.е., като функционира до 5 в.сл.Хр.
Легендата разказва, че Одисей е преминал през светилището за да се допита до прорицателите и да принесе дарове на боговете преди да се отправи на неговото митично пътешествие.
Ропотамо е името на резерват, който е разположен на около 50 километра от град Бургас. На територията на резервата се намират множество интересни и уникални природни обекти – лиманът на река Ропотамо, блатото Аркутино, лонгозни гори, които на тази географска ширина се срещат много рядко, различни скални феномени, мочурища, блата и други. Резерватът е част от по-голямата защитена зона Рамсарско място Ропотамо. Областта около течението на река Ропотамо е обявена за резерват през 1940 г. Статута на местността е сменен на народен парк през 1962 г. През следващите години екологичния баланс в рамките на парка е нарушен вследствие неконтролирането на туристическия поток. Природата е замърсена, поради засиленото строителство. По този начин Ропотамо е превърната в най-застрашената защитена територия в България. За да бъде запазена природата на резервата от понататъчни увреждания през 1992 г. статутът на Ропотамо се променя на резерват със строг режим. Скалните образувания, които могат да се видят в резерват Ропотамо са придимно крайбрежни – пясъчни дюни, скалисти брегове, стръмни, теросовидни брегове. В рамките на резервата се намира и Змийският остров – неголям скален остров в Черно море. В крайбрежните части на резервата могат да се наблюдават различни етапи от развитието на дюните.
Аркутино или Мечешкото блато е блато и резерват в Бургаска област, община Приморско, България. Резерватът е известен с чистата си природа и редките растения, като пясъчна лилия, която още вирее вероятно единствено на изчезващия плаж на Иракли. Местността е защитена и е обявена за резерват от правителството. В близост е до река Ропотамо. Има чиста и многокилометрова плажна ивица.
Пясъчни Дюни. Северно от Приморско в зоната между лагуната Стамополу и плажната ивица се намира един от най-добре запазените дюнни комплекси по нашето Черноморие. Гребените на най-високите дюни достигат до 19 м. височина и представляват изключителна гледка за посетителите. Това е природната забележителност „Пасъчни дюни-Перла“. Климат Лятото е сухо и топло резултат на охлаждащото влияние на морето средната температура през юли се колебае между 22-23С. Близостта до относително топлите водни маси прави зимата най-мека за цялата страна. Живият свят на дюните Срещат се голям брой специфични пясъчни (псамофитни) видове растения. По пясъците на дюнните комплекси край Приморско са установени над 80 растителни вида, като 14 от тях са включени в Червената книга на България. Голямо е разнообразието и от безгръбначни животни, редки и застрашени видове земноводни, влечуги и бозайници.
Лъвската Глава. Това е невероятно природно творение, причудлив скален феномен, кацнал на едно от най-високите места в резервата. Дъхът ти спира, когато погледнеш как гордо се е изправил и зорко следи ленивия път на реката. Има много легенди за „Лъвската глава“. Според една от тях на върха се намира дълбок кладенец, в който има затрупано голямо златно имане. Прочутият хайдутин Вълчан войвода подмамил турски кораб, пренасящ много злато в устието на реката, където го подпалил, а златото пуснал в кладенеца. Затова и калето, където се намира „Лъвската глава“, се нарича Вълчаново кале. Според други пък тук се намира мистичната крепост Ранули и „Лъвската глава“ я пази. Останки от крепостни стени, каменни топки, които най-вероятно са се използвали за катапулт, както и останки от средновековна църква, дават основание на археолозите да смятат, че на това място е имало крепост, строена от траките, след което е достроявана от византийци и българи. Скалното образувание „Лъвската глава“ е обявено за природна забележителност през 1947 г.
Историческият музей е разположен в центъра на курортния град. Изграден е по европейски проект по ОП, сектор „Развитие на рибарските области” през 2015г. В него са експонирани културните ценности, разкрити при извършените археологически разкопки на територията на община Приморско. Музеят разполага с просторни експозиционни зали и новоизграден модерен трезор с най – високото ниво на сигурност, в който се съхранява уникалното тракийско златно съкровище, открито в края на миналата година в местността „Силихляр” и обявено за находка на 2016 година. В експозиционните зали са изложени експонати от проучените в района обекти, които обхващат широк времеви диапазон – от праисторическия период V – I хил. пр.Хр., през желязната епоха – времето на траките, както и класическата и елинистическа епохи. В най – голяма зала, която се ползва и за конферентна, могат да се разгледат находки от няколко епохи: античност, късна античност и средновековие. Експонатите в Исторически музей Приморско са от археологическите проучвания при надгробните могили в местностите „Ченгер” и „Силихляр”, античния предшественик на Приморско – крепостта „Фармакида”, тракийското светилище „Бегликташ”, долмените в района на резерват „Ропотамо” и крепостната стена при полуостров „ Урдовиза” край Китен. Иновативния подход на представяне на експонатите в музея, включва единствената в България ефектна 3D холограма, изобразяваща тракийски жрец, които подканва гостите да посетят тракийското светилище „Бегликташ”. Според посетителите, емоцията е неописуема и не може да се сравни с познатите и стандартни методи за предаване на информация. Музеят разполага и с високотехнологичен последен модел георадар, който до момента е единствен в страната и със сигурност ще облекчи, и най – вече ще повиши ефективността на работата на специалистите – археолози. На приземния етаж е разположена етнографската сбирка, където посетителите могат да се запознаят с начина на живот на местното население от края на ХIХ и началото на ХХвек., както и да разберат повече за историята на града и първите му заселници. Там са изложени носии, предмети от бита, инструменти, посуда и други интересни вещи от ежедневието на нашите предци. В музея човек може да получи актуална информация за историческите места в района и последните археологически открития.
Постоянна Архелогическа Изложба „ТАЙНИ ОТ МОРСКОТО ДЪНО“ гр. Китен. Във всички средновековни карти на западния бряг на Черно море е отбелязано селището УРДОВИЗА, чието име е засвидетелствано по различни начини: UERDISO, UERDISSO, UERDIZO, VERDOIZO, VERDUIZ, за да достигне до нас със съвременното си звучене УРДОВИЗА. Крепостната стена е обявена за паметник на културата в ДВ бр.35/1969 г. Разкопките на крепостната стена през 2006 година са първите археологически проучвания на сушата, проведени на територията на Урдовиза.Крепостната стена е покрита със земен насип с деструкции с дължина 68 м., ширината и е от 18 до 25 м., а височината – 4,5 м. Според добитата в хода на проучването информация, крепостната стена е изградена от сходни по размер и форма грубо обработени каменни блокове на бял хоросан. Запазената максимална височина – 4,40 м. при дебелина – 2,40 м. В Северния сектор, непосредствено над нивото на съвременния терен, е разкрит тухлен пояс от 6 реда тънки тухли, над които крепостната стена прави отстъп от 0,10 м. В Северния сектор е разкрита правоъгълна кула с приземен вход. Тук са установени два строителни периода. При по-късния строителен период стените на кулата са удебелени отвън.Запазени са до два метра в суперструкция. В Южния сектор е разкрита частично крепостна каменна стълба с видими 12 стъпала. Откритите находки са от различни епохи /от края на VI в. пр. Хр. до днешно време/. Безспорно са установени два културни пласта, свързани с функционирането на крепостната стена – късноантичен /IV – VI в./ и средновековен /XIII – XIV в./.
Музейна Експозиция „БЪЛГАРСКАТА ЯСНА ПОЛЯНА„ село Ясна Поляна, е създадена от инициативен комитет с подкрепата на община Приморско и кметство Ясна поляна. Открита е през 1998 г. с участието на пра-правнука на Л.Н.Толстой и директор на музея в руската Ясна поляна Владимир Толстой. Музейната експозиция се състои от две части.В първата част са изложени снимки и документи от руската Ясна поляна – имението, любимите места за разходка на Л.Н.Толстой, работния кабинет, стаята под сводовете, където е написал романа „Война и мир“.Пресъздадени са работната маса и част от библиотеката на Толстой, в която има 15000 тома книги.Показани са 105 писма , които Толстой е получил от България. Втората част разказва за толстоиската колония съществувала в Алан кайряк през 1906-1908 г.Нейни основатели са Христо Досев, Стефан Андрейчин, Димитър Жеков, Ташко Коматов, Никола Венетов, Цонко Николов. Изложени са броеве от списание „Възраждане“ от 1919 г., 1920 г., 1921 г.Първият брой на това списание е издадено в колонията в с. Алан кайряк / днешна Ясна поляна /.За това списание Толстой пише, че е „единственото в света, което проповядва смело нашите идеи“ Колонията в Ясна поляна прекратява съществуването си в края на 1908 г.
Хотел Пловдив
ул. „Бриз“ №9
Приморско, 8180
България
Тел.: +359 550 32372
Моб: +359 887 422672
info@hotel-plovdiv.com